Jachty dla każdego

Blog

zobacz bloga

Czarter jachtu czy własna łódź motorowa?


Ci, którzy pokochali spędzanie urlopu na jachcie, często prędzej czy później wpadają na pomysł zakupu własnej jednostki. W końcu wynajem nie jest tani, a mając własny jacht, można by spędzać całe wakacje na wodzie. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Przekonajmy się.

„Wynajem jest drogi” – czy aby na pewno?

Czarter łodzi motorowej na dwa tygodnie w sezonie to wydatek liczony w tysiącach. Jeśli jednak zgłębimy temat, okazuje się, że tylko z pozoru cena jest zatrważająca. Przede wszystkim łodzi nie wynajmuje się samemu, tylko w kilka osób. Szybko okazuje się więc, że wakacje na łódce w przeliczeniu na jednego załoganta są sporo tańsze, niż wyjazd do dobrego hotelu za granicą. Zakup własnej łodzi to z kolei ogromny wydatek. I nie kończy się on w momencie podpisania umowy kupna. Jednostkę trzeba serwisować, ubezpieczać i odpowiednio wyposażyć. Pamiętajmy też o całorocznych kosztach kotwiczenia. Gdy decydujemy się na wynajem jachtów po opłaceniu kosztów wyliczonych przez właściciela jednostki, interesują nas w zasadzie tylko opłaty portowe i tankowanie. Musimy pamiętać też o tym, że zakup łodzi nie jest inwestycją, lecz wydatkiem. Jacht traci około 20% wartości już w pierwszym roku użytkowania. Raczej nie ma co liczyć na to, że wydane pieniądze wrócą do nas – chyba że zdecydujemy się wynajmować swoją jednostkę, co z koeli wymaga sporo zachodu.

Użytkowanie własnej łodzi

Chociaż wielu osobom wydaje się, że mając własny jacht, w ogóle by z niego nie schodziły, to niestety marzenie, które udaje się zrealizować niewielu osobom. Własna łódź jest dostępna dla nas przez cały rok, jednak większość z nas ma ograniczone możliwości urlopowe i nie może pozwolić sobie na dwumiesięczny rejs. Pamiętajmy też, że pływanie np. po mazurskich jeziorach na każdym urlopie może się po prostu szybko znudzić. A po zakupie własnej jednostki właścicielowi szkoda będzie dodatkowo płacić za wynajem łodzi w innym miejscu. Przetransportowanie własnej jednostki z kolei też jest bardzo kosztowne. Paradoksalnie, kupując swój jacht, odbieramy sobie przyjemność smakowania życia na wodzie małymi porcjami, a łódź, zamiast bycia synonimem wakacji i wolności, stanie się dla nas ogromnym obowiązkiem i ograniczeniem.


Wróć