Jachty dla każdego

Blog

zobacz bloga

Czy wynajmowane jachty są ubezpieczone?


Wakacyjne żeglowanie staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Możliwość wynajmowania jachtów sprawiła, że zainteresowały się nim również osoby, które nigdy wcześniej nie miały z żeglarstwem do czynienia. Procedury najmu nie są skomplikowane wiele bardziej niż w przypadku najmu auta. Poza ceną wynajmu warto jednak dużą uwagę przyłożyć do ubezpieczenia jednostki.

Najem a ubezpieczenie

Zdecydowana większość firm wynajmujących jachty gwarantuje też ich ubezpieczenie. Warto jednak dokładnie przeczytać jego warunki, aby nie podpisać niekorzystnej dla siebie umowy. Musimy jednak pamiętać też, że ubezpieczenie jachtu zazwyczaj nie zwalnia nas z wpłacenia kaucji przy najmie jednostki. Drobniejsze szkody (np. utopienie kotwicy) firma wynajmująca jacht likwiduje właśnie z kwoty kaucji, gdyż ubezpieczenia dotyczą większych strat. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują też ubezpieczenie kaucji – w przypadku najmu luksusowego jachtu, warto z niej skorzystać. Poza ubezpieczeniem jachtu oferowanym przez wypożyczalnię, część osób decyduje się też na wykupienie ubezpieczenia OC skippera. Zazwyczaj obejmuje ono kapitana wraz z załogą i ma ochronę poszerzoną m.in. o pływanie pokładowym pontonem czy korzystanie z jachtowego sprzętu do sportów wodnych. Jeśli OC jachtu jest minimalne, OC skippera jest dodatkowym zabezpieczeniem. Zdecydowanie odradzamy firmy oferujące wynajem jachtów bez ubezpieczenia i wszelkie próby oszczędzania na nim. Nawet na polskich jeziorach zagrożenia pogodowe i te, płynące ze wzmożonego ruchu wodnego, sprawiają, że likwidacja szkody może być nieraz bardziej kosztowna niż sam jacht. Nawet portowe manewry przy niewielkich prędkościach mogą okazać się finalnie bardzo odczuwalne dla naszego portfela.

Dodatkowe zabezpieczenia

Wynajmując jacht, warto też zapoznać się z różnymi innymi opcjami polis, oferowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Niewiele osób wie na przykład, że można też ubezpieczyć się od skutków kradzieży z włamaniem i rabunku, ubezpieczyć rzeczy osobiste, które zabieramy na jacht, czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.


Wróć