Jachty dla każdego

Blog

zobacz bloga

Pływanie bez patentu? To możliwe!


Jacht wyczarterować może praktycznie każdy pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, które definiuje ustawa o sportach wodnych. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości samodzielnego pływania i nie spędzić ciepłego weekendu na Mazurach lub wakacji nad wodą?

Warunki czarteru jachtu bez patentu

Okazuje się, że nie będąc posiadaczem patentu mamy dwie możliwości. Możemy wypożyczyć:

  • jacht żaglowy o długości kadłuba do 7,5m lub motorowy o mocy silnika do 10 kW,
  • jacht motorowy o mocy silnika do 75kW i długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna wynosi 15km/h, czyli to tzw. motorowe jachty spacerowe, barki mieszkalne.

Mimo że, do pływania tymi jednostkami nie jest potrzebny patent, to przed wypożyczeniem jachtu żaglowego lub motorowego, należy odbyć obligatoryjne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Obowiązek jego organizacji leży po stronie wynajmującego jacht.

Podczas szkolenia osoba zainteresowana pływaniem bez patentu uczy się jak zachować bezpieczeństwo na wodzie i jakie zasady poruszania się obowiązują na śródlądowych akwenach. Szczególną uwagę zwraca się na to, jak wpływać do portów i nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników ruchu po wodzie oraz co robić w sytuacjach awaryjnych.

Pozytywnie zakończone szkolenie uprawnia do pływania. Nie są wymagane dodatkowe formalności, a o szkolenie można dopytać podczas rezerwacji wybranej jednostki pływającej. Warto jednak przed samodzielnym wypożyczeniem jachtu odbyć rejs z osobą doświadczoną, by mieć pewność, że jest to sport dla nas. Można też skorzystać z usług zatrudnionego kapitana lub zaprzyjaźnionej osoby, która wchodząc w skład załogi, pomoże nam zapoznać się z podstawami żeglugi śródlądowej.

Koszty wypożyczenia jachtu

Wbrew pozorom czarter jachtu na Mazurach na dzień, to koszt mniej więcej podobny do opłaty za jednodniowy pobyt w średniej klasy hotelu. Cena rośnie wraz z jakością wypożyczanego sprzętu. Na jachcie można spać i odpoczywać, a na ląd schodzić na posiłki. Czarter jachtu bez patentu na Mazurach to doskonała i coraz bardziej popularna forma odpoczynku dla osób, które lubią relaks nad wodą.


Wróć