Jachty dla każdego

Blog

zobacz bloga

Skipper na jachcie. Kim jest i za co odpowiada?


Część osób planujących wynająć jacht zapewne słyszała, że można to zrobić „razem ze skipperem”. Kim w zasadzie jest skipper, jakie ma obowiązki i za co odpowiada? Jak zwyczajowo wygląda życie na łodzi ze skipperem? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Skipper, czyli kapitan

Przyjmuje się, że skipperem nazywa się kapitana żaglowej jednostki pływającej. W przepisach polskiego prawa bowiem pojęcia „skipper” nie ma – zostało ono zaczerpnięte z Anglii w czasach, gdy wypożyczanie jachtów zaczęło stawać się modne. Skipper musi oczywiście posiadać jeden z patentów żeglarskich: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, czy też kapitana jachtowego. Najogólniej mówiąc, skipper odpowiedzialny jest za sterowanie za sterowanie jachtem i jego obsługę, a także za bezpieczeństwo załogi. Skipper dba o to, by załoga w miarę możliwości mogła dostać się tam, gdzie chce. Chętnie doradzi też ciekawe miejsca w okolicy, podpowie, gdzie warto zjeść i z jakich atrakcji skorzystać.

Skipper a załoga

Osoby, które wybierają się na żagle po raz pierwszy, często nie wiedzą, jak wygląda rejs ze skipperem. Warto zapamiętać, że należy go traktować jak najważniejszą na łodzi osobę. Niektórych manewrów nie może np. przeprowadzić sam – wtedy zmuszony jest prosić o pomoc przy pracy załogę. Czasami załoganci nie rozumieją, dlaczego skipper wydaje im jakieś polecenia – zawsze warto o to później zapytać, niektóre rzeczy są dla osób niedoświadczonych nieoczywiste. Firmy oferujące wynajem jachtów zawsze informują, że to załoga jest odpowiedzialna za wyżywienie skippera. Oznacza to, że skipper nie bierze udziału w wachtach kambuzowych – to załoga przygotowuje posiłek dla niego wtedy, gdy robi to siebie. Załoga płaci też rachunek skippera, jeśli zdecyduje się zjeść posiłek w restauracji. Skipper nie ponosi też kosztów rejsu – nie dorzuca się do kosztów mariny czy paliwa. Ponieważ jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi, ma prawo zwracać uwagę np. na zbyt duże spożycie alkoholu, a w skrajnych przypadkach – nawet wezwać policję, by zabrała pijaną, agresywną osobę z łódki. Skipperzy to najczęściej osoby otwarte, zaszczepiające bakcyla żeglarskiego u osób, które wynajmują łódź po raz pierwszy. Rejs ze skipperem często okazuje się ciekawy nawet dla tych, którzy na łodzi spędzili już niejedne wakacje. Od doświadczonego skippera zawsze mogą nauczyć się czegoś nowego.


Wróć