Czym jest patent żeglarski i kto musi go mieć?

flowczarterCzym jest patent żeglarski i kto musi go mieć?
zoom

Wiatr we włosach, krople wody na twarzy i uśmiech wywołany nadchodzącą przygodą… Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie żeglowanie. I tak właśnie jest! Taka forma spędzania czasu to bardzo ciekawe hobby, które dostarcza niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Aby jednak kierować jednostką pływającą w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawień. Czym jest patent żeglarski? I kto musi go posiadać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czym jest patent żeglarski?

Trafionym porównaniem może być stwierdzenie, że patent żeglarski odgrywa rolę prawa jazdy, jednak odnosi się nie do samochodów, a do jednostek pływających. To rodzaj uprawnienia, które daje możliwość legalnego sterowania jednostkami o długości kadłuba powyżej 7,5 metrów (na wodach śródlądowych). Co ważne, jednostki, które nie osiągają takich wymiarów mogą być kierowane nawet przez osoby nieposiadające uprawnień. Wynika to z rozporządzenia Ministra Sportu oraz ustawy z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej. 

Uprawnienia wydają dwa główne organy, czyli PZŻ (Polski Związek Żeglarski), a także PZMINW – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (uprawnienia do kierowania jachtami motorowymi). Co ważne istnieje kilka rodzajów patentów, które można uzyskać. Jest to patent żeglarza jachtowego, patent sternika morskiego, a także patent kapitana jachtowego.

Warto dodać, że:

  • patent żeglarza jachtowego można otrzymać już po przekroczeniu czternastego roku życia,
  • osoba, która chce zdobyć uprawnienia nie musi posiadać rozległej wiedzy, czy doświadczenia, ponieważ wszystkie informacje są przekazywane w czasie kursu przygotowawczego,
  • oczywiście im dalsze stopnie patentowe, tym większy poziom wiedzy jest wymagany.

Patent żeglarski – co warto wiedzieć?

Posiadanie patentu żeglarskiego uprawnia do sterowania jednostkami pływającymi, a co za tym idzie otwiera możliwość przeżycia przygodny na różnych zbiornikach. Dzięki odpowiednim dokumentom możemy wybrać się w rejs samodzielnie, a cały przebieg wycieczki dopasowany jest do naszych oczekiwań.

Oczywiście zdobycie patentu żeglarskiego wymaga ukończenia kursu, złożonego z części teoretycznej i części praktycznej. 

Część teoretyczna dotyczy m.in. przepisów prawa obowiązujących na morskich i śródlądowych drogach wodnych, budowy i sposobu obsługi jachtu, teorii żeglowania w różnych warunkach pogodowych, zasad używania znaków żeglugowych, czy najważniejszych elementów meteorologii. Z kolei część praktyczna uczy wykonywania bezpiecznych manewrów, tworzenia węzłów żeglarskich, a także bezpiecznego zachowania w czasie samodzielnej żeglugi. Kurs jest więc kompleksowym szkoleniem, które warto odbierać nie tylko, jako obowiązek, ale również, jako okazję do nauki i zdobycia niezbędnego doświadczenia.

Dane kontaktowe
Rezerwacja i sprzedaż czarterów

+48 505 700 731

info@flowczarter.pl

Port

Ekomarina Sunport
Stare Sady 4 BK, 11-730 Mikołajki

Adres do korespondencji

Flowczarter
ul. Wschodnia 29
80-066 Gdańsk

Kapitan Flowczarter

+48 797 018 970

 

Umowy i rozliczenia

+48 571 606 314