Jak postępować w przypadku awarii jachtu?

flowczarterJak postępować w przypadku awarii jachtu?
zoom

Piękne wakacyjne chwile nad jeziorem mogą zostać niespodziewanie przerwane przez awarię jachtu. Co należy zrobić w takim momencie? Najważniejsze jest zachowanie spokoju, tzw. zimnej krwi, a także podjęcie racjonalnych, wynikających z doświadczenia decyzji. Z drobniejszymi usterkami często możemy poradzić sobie samodzielnie. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów konieczne jest wezwanie wsparcia. 

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów? I jak należy postąpić w ich przypadku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są najczęstsze awarie na jachcie i jak sobie z nimi poradzić?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii na jachcie? Oto lista kilku problemów, które mogą przydarzyć się najczęściej:

  • brak wskazań logu, czyli sytuacja, gdzie przyrządy nawigacyjne przestają wskazywać prędkości jachtu; rozwiązaniem może być np. wyczyszczenie impelleru logu,  
  • niedziałający wskaźnik poziomu paliwa, czyli sytuacja, gdy mimo pokonywania coraz dłuższej trasy wskaźnik paliwa nie przesuwa się; rozwiązaniem jest wcześniejsze zanotowanie stanu licznika i szacunkowe ustalenie zużycia,
  • wlanie wody do zbiornika z paliwem lub sytuacja odwrotna; rozwiązaniem jest uważność i przemyślanie podejmowanie działań. 

Co zrobić w przypadku poważnej awarii jachtu?

Opisane wyżej awarie nie powinny stanowić dużego zaskoczenia i wyzwania dla doświadczonego żeglarza. Należy jednak pamiętać, że głównym celem jest zawsze zachowanie bezpieczeństwa. W większości przypadków konieczne jest więc przerwanie rejsu, zacumowanie jachtu i wezwanie profesjonalnego wsparcia. Kolejne kroki, które należy podjąć to m.in. określenie przyczyny awarii, podjęcie działań, które będą zapobiegać kolejnym uszkodzeniom, a także poinformowanie właściciela jachtu lub opiekuna jednostki.

Co ważne, podejmowanie samodzielnych prób usunięcia szkód nie jest wskazane. Takie działania – szczególnie przeprowadzane przez osobę początkującą – mogą bowiem przyczynić się do zagrożenia zdrowia i życia, a także do poważnych uszkodzeń konstrukcji. Dobrym rozwiązaniem jest za to wykonanie szczegółowych zdjęć, które będą stanowić dowód w sprawie. Jeśli to możliwe warto także sporządzić odpowiedni protokół, który potwierdzi naszą wersję zdarzeń.

Jeśli w grę wchodzi nie tylko awaria danej jednostki, ale większy wypadek z udziałem drugiego jachtu, konieczne jest powiadomienie o tym kapitanatu. Istotne jest również spisanie protokołu przebiegu zdarzeń, a także określenie wysokości szkody (jest to ważne przy późniejszym odzyskaniu odszkodowania). 

Dane kontaktowe

Rezerwacja i sprzedaż czarterów

+48 505 700 731

info@flowczarter.pl

Port

Ekomarina Sunport
Stare Sady 4 BK, 11-730 Mikołajki

Adres do korespondencji

Flowczarter
ul. Wschodnia 29
80-066 Gdańsk

Kapitan Flowczarter

+48 797 018 970

 

Umowy i rozliczenia

+48 571 606 314